Historia

Spółdzielnia Inwalidów „Zjednoczenie” w Nowej Dębie powstała w 1957 roku w wyniku likwidacji i reorganizacji lokalnych przedsiębiorstw usługowych funkcjonujących przy Zakładach Metalowych w Nowej Dębie. Powstała Spółdzielnia przejęła wielobranżową działalność, na którą składało się prowadzenie stołówki, kawiarni, baru mlecznego, kilku sklepów spożywczych piekarni i cukierni, ogrodu warzywnego, tuczarni, pralni, zakładu ślusarskiego, szewskiego i krawieckiego. Uruchomiono także wytwórnię wód gazowanych, kiosk spożywczy oraz sklep warzywno-owocowy. Przez wiele lat Spółdzielnia odgrywała istotną rolę na lokalnym rynku usług świadczonych dla mieszkańców Nowej Dęby i okolic, a także na rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Oprócz działalności usługowo – handlowej skutecznie wprowadzono i rozwijano w Spółdzielni produkcję drobnego sprzętu AGD.

Wraz z intensywnym rozwojem branży motoryzacyjnej w Polsce kierownictwo Spółdzielni zainteresowało się tym segmentem rynku i postanowiło wykorzystać rosnący popyt. W 2004 roku Spółdzielnia zaprzestała produkcji sprzętu AGD, rozpoczęła restrukturyzację i modernizację zakładu, a równolegle pozyskiwała nowych klientów z branży motoryzacyjnej. Od tego momentu specjalizuje się w produkcji wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego i obronnego. Są to przewody metalowe i metalowo-gumowe do hydrauliki siłowej, hamulcowe, paliwowe, wysokiego ciśnienia (wtryskowe), olejowe, powietrzne oraz do układów klimatyzacji, a także elementy złączne do silników wysokoprężnych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów, pojazdów użytkowych, wojskowych, pojazdów szynowych, maszyn budowlanych oraz rolniczych wykonane z rur, profili, prętów i drutu.

Już w roku 2007 Spółdzielnia wdrożyła System Zarządzania Jakością i uzyskała certyfikat zgodny z normą ISO 9001. Od 2012 roku w firmie funkcjonuje także System Zarządzania Środowiskowego zgodny z normą ISO 14001.

Dzięki konsekwentnie realizowanej polityce produktowej, stałej trosce o najwyższą jakość produkowanych wyrobów, a także modernizacji posiadanego parku maszynowego, Spółdzielnia szybko awansowała do grona znanych firm o wyspecjalizowanej produkcji.